ONCO Dekalog

Alicja Sadowska

13 lipca 2022 przeszła drugie przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego z powodu ostrej białaczki. Mama i żona. Dziś czerpie z życia pełnymi garściami i pragnie krzepić serca tych, którzy mierzą się z diagnozą i leczeniem. Współautorka książki „Przeszczep szpiku i nowe życie”, w której to znalazło się 20 historii osób, które cieszą się życiem po przeszczepie.

Jak to jest, gdy chorujemy na nowotwory? Jak to jest, że śmiertelna choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek?

Zaproszona do projektu Wielka Księga Bajek Terapeutycznych dla mniejszych i większych, czuję wdzięczność i spokój. Przeczytałam je jako pacjentka hematoonkologiczna – i wiesz co? Poczułam je jako kolejne wyzwanie dla mnie. Teraz wiem więcej na temat emocji, które potrafią płatać figle i zmieniać się jak w kalejdoskopie. Każdego dnia chcę je lepiej rozpoznawać i się na nich koncentrować. Czyli na sobie. Wiele razy utożsamiałam się z uczuciami i spostrzeżeniami Ewy. Byłam tam. W czarnej dziurze, ciemnym lesie, płakałam z bólu, samotności i tęsknoty. Wiele razy zastanawiałam się, kto wygra rak, czy ja? Czasem towarzyszyło mi zwątpienie, niepokój, ale częściej chwytałam się wiary i nadziei na wyzdrowienie.

Moi współtowarzysze podróży po hematologicznym świecie byli jak nasze bajkowe bociany. Jedni odlatywali daleko, a inni przylatywali na szpitalny oddział. Czerpałam z ich doświadczenia. Na oddziale wsparcie płynęło od bliskich i od pacjentów. Brałam je garściami. „Jesteśmy drużyną!” – to słowa taty Ewy, które mocno mi wybrzmiewają.

Czytelniku, bajki które trzymasz w ręku mają za zadanie wspierać młodszych i starszych. Zapraszam Cię do wejścia w magiczny las. Do spotkań ze zwierzętami. Do rozmów a tym samym oswajania emocji. Do przemyśleń i powrotów w magiczny las.

Ja na pewno będę wracać,