„Niezwykłe zwierzęta Ewy – ONCOdekalog emocji” to książka wyjątkowa pod wieloma względami. Zawiera dziesięć baśni terapeutycznych, które wspierają oswajanie trudnych emocji i wychodzenie z kryzysu związanego z ciężką chorobą.

Dedykowana jest starszym dzieciom i nastolatkom z chorobami onkologicznymi, przewlekłymi, depresją oraz ich rodzicom, opiekunom i przyjaciołom. To swoista recepta na to, jak przepracować swoje emocje w niezwykle trudnych momentach życia.

Książka została zrealizowana w ramach projektu CODE AGAINST CANCER, będącego inicjatywą zespołu Ardigen – którego misją jest tworzenie rozwiązań medycyny przyszłości w oparciu o naukę i sztuczną inteligencję.

Wydawcą książki jest Fundacja Zostaw Swój Ślad, a partnerami merytorycznymi zostali: Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych oraz Wydawnictwo Pedagogiczne OPERON.

„Naszą misją jest wykorzystywanie nauki, sztucznej inteligencji i zaawansowanych technologii do tworzenia medycyny przyszłości, ale tu i teraz chcemy aktywnie pomagać pacjentom i edukować w zakresie profilaktyki onkologicznej – mówi Janusz Homa prezes Ardigen – ONCOdekalog emocji „Niezwykłe Zwierzeta Ewy” to jeden z elementów tych działań, spójny z naszymi ludzkimi wartościami. Jesteśmy szczęśliwi, że możemy wspierać zarówno dzieci z chorobami nowotworowymi jak i ich bliskich w procesie powrotu do zdrowia – dodaje.”

„To już kolejna książka, którą wydaje nasza fundacja. Jest to wyjątkowy projekt, który ma na celu wsparcie polskiej psychiatrii i onkologii dziecięcej, które znajdują się obecnie w bardzo złym stanie. – mówi Paula Rettinger-Wietoszko, pomysłodawczyni książki, koordynatorka projektu oraz społeczności Code Against Cancer, prezeska Fundacji Zostaw Swój Ślad. – Chcieliśmy dać zarówno dzieciom jak i ich rodzicom użyteczne narzędzie do pracy z emocjami. Książka powstała we współpracy z wieloma ekspertami, autorami i konsultantami: specjalistami z zakresu psychologii, medycyny, psychoonkologii, komunikacji, dziennikarstwa i sztuki. Naszymi doradcami byli także pacjenci i ich rodzice. Wstęp do książki napisała prof. Marzena Samardakiewicz – prezeska Polskiego Toarzystwa Psychoonkologiczngo, która aktywnie uczestniczy w tym projekcie od samego początku. – dodaje Paula Rettinger-Wietoszko. – Cudowne, baśniowe ilustracje przygotował dla nas wyjątkowo uzdolniony ilustrator Tomek Larek. Darmowe egzemplarze ONCOdekalogu emocji trafiły już do niemal wszystkich klinik onkologii dziecięcej i psychiatrii w Polsce. Teraz każdy potrzebujący pacjent i terapeuta ma do niej dostąp online w formie e-booka, który można pobrać za darmo ze strony onicodekalog.pl – dodaje.”

Księga baśni dedykowana jest szczególnie młodzieży i dzieci w wieku powyżej 10 lat, które mają trudność w rozumieniu siebie w okresie dojrzewania i w komunikacji z dorosłymi w trakcie trudnych życiowych sytuacji.

Powstała z myślą o pacjentach onkologicznych i osobach przewlekle chorych, ale będzie również wartościową pozycją dla zdrowych czytelników, którzy chcą poznać i zrozumieć swoje emocje. Fundacja Zostaw Swój Ślad, dzięki wsparciu Fundacji DKMS realizuje właśnie nagranie audiobooka dla tych dzieci, które nie mogą czytać oraz przetłumaczenie baśni na język angielski i ukraiński.

Ta książka to niezwykła propozycja, która w założeniu ma wykorzystywać formę bajki terapeutycznej do bezpiecznego, wspólnego odreagowywania emocji doświadczanych w przebiegu obciążającego leczenia przeciwnowotworowego, zarówno przez chore dziecko, jak i jego bliskich.

„Realizacja założenia Pomysłodawczyni Wielkiej Księgi Bajek i jej autorów daleko wykracza poza początkowe założenia. Wprowadza bowiem zachętę do wspólnego mierzenia się z rożnymi doznaniami, lękami, strachami, niepokojami i niepewnością, słowem – emocjami niechcianymi i trudnymi. – komentuje dr hab. Marzena Samardakiewicz, specjalistka psycholożka kliniczna, profesorka nadzwyczajna w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. – Przepiękne ilustracje potęgują̨ wyobraźnię, pociągają̨ do zagłębienia się w opowieść, nawet jeśli w jej jądrze czai się jeszcze, niezgłębione, zepchnięte i niechciane uczucie. Wielka Księga Bajek odsłania świat emocji dzięki postaciom zwierząt, uosabiającym rożne cechy, uczucia, sytuacje i stany emocjonalne. W ten świat wplatane są̨ też sceny i doświadczenia z przebiegu leczenia onkologicznego dziewczynki o imieniu Ewa, której droga przez trudy leczenia skończyła się̨ w dniu jej dwunastych urodzin. Światy Zwierząt i Ludzi stale się przeplatają. Emocje pozytywne i trudne również. Kiedy udaje nam się je dobrze zrozumieć, wówczas potrafimy je oswoić i żyć z nimi w zgodzie. Tak to bywa nie tylko w bajkach. – dodaje.”

Premierze książki towarzyszył panel dyskusyjny o BLISKOSCI i pracy z emocjami w trakcie ciężkiej choroby. Uczestniczyły w niej psychoonkolożki, psycholożki i dziennikarze, Panel prowadził dziennikarz Piotr Jacoń z TVN24/Discovery Group.

Serdecznie wszystkich zachęcam do lektury tych wyjątkowych baśni – wspólnej podróży po tajemniczym lesie. Jest to świat pełen emocji i uczuć, które w nas mieszkają. Emocji, które mają niezwykle wiele odcieni i są jak dzikie zwierzęta w gęstwinie lasu. Są dzikie, ale to nie znaczy: dobre lub złe. Dzikie, bo niewiele o nich wiemy, bo nigdy nie próbowaliśmy ich znaleźć, nazwać i oswoić. „Niezwykłe zwierzęta Ewy” to zaproszenie do wspólnej podróży w nieznane zakamarki naszych emocji. Z mojego doświadczenia pracy w hospicjach dziecięcych wiem, że w tych najcięższych chwilach trzeba po prostu być blisko, a można być naprawdę blisko wtedy, kiedy jesteśmy autentyczni i szczerze mówimy o swoich emocjach. Dlatego też na końcu każdego rozdziału znajdują się wyzwania, które zachęcają do wspólnej rozmowy, zabawy i przemyśleń. Wierzę, że ta książka może stać się fantastycznym przyjacielem i przewodnikiem po zakątkach naszych uczuć. – dodaje Paula Rettinger Wietoszko.

Kupując książkę w twardej oprawie lub wpłacając dowolną darowiznę wspierasz dystrybucję książki i pomoc małym pacjentom dotkniętym nowotworami. Zobacz jak możesz pomóc >>>

„Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne objęło swoim patronatem i aktywnie wspierało powstanie Wielkiej Księgi Baśni Terapeutycznych, „ONCOdekalog EMOCJI” – mówi dr hab. n med. Marzena Samardakiewicz, prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego – Właśnie minęło 30 lat od powstania naszej organizacji. W ramach jubileuszowych aktywności pragniemy zaprosić również na premierę książki, oraz na 15 Ogólnopolską Konferencję Psychoonkologiczną, odbędzie się w Lublinie w dniach 15-16 września 2023 roku, której towarzyszyć będzie także ta bardzo potrzebna książka terapeutyczna.”

Całkowity dochód z jej sprzedaży będzie przeznaczony na pomoc pacjentom z chorobami onkologicznymi.