ONCO DEKALOG

Nasi autorzy i autorki

AUTOR

Dorota Borodaj


reporterka, autorka wywiadów, animatorka kultury, absolwentka Kulturoznawstwa i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazały się do tej pory m.in. na łamach portalu OKO.press, Dużego Formatu, Magazynu Pismo, portalu weekend.gazeta.pl, Wysokich Obcasów. Laureatka Grand Prix na Festiwalu Wrażliwym. Obecnie pracuje nad debiutancką książką reporterską, poświęconą konfliktowi wokół Puszczy Białowieskiej.


AUTOR

Anna Maria Wojtyniak


Psychoterapeutka w procesie szkolenia (III rok etapu klinicznego) w Wielkopolskiej Szkole Psychoterapii Gestalt w Poznaniu pod stałą Superwizją. Trenerka Szkoły Trenerów Komunikacji Opartej na Empatii w Warszawie, pod nadzorem merytorycznym Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Coach (Coaching oparty na potrzebach, Needs-bases Coaching z Pernille Plantener, PCC, CNVC-sertified trainer), ma certyfikat z psychologii ogólnej i stosowanej. Odbyła staż kliniczny na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym w NZOZ Medico Gdańsk.


AUTOR

Monika Wirżajtys


psycholożka, certyfikowana terapeutka traumy (SEP Somatic Experiencing Practitioner), teatrolożka i założycielka Ośrodka Psychoterapii i Rozwoju My Ally. Specjalizuje się we wspieraniu osób po trudnych doświadczeniach życiowych. W swojej pracy integruje różne podejścia i metody terapeutyczne. Bliskie są jej zwłaszcza podejścia somatyczne, opierające się na pracy ze świadomością ciała i regulacją fizjologiczną.
Jak pracować z traumą dziecięcą uczyła się od Alego Duarte i Maggie Kline. Realizuje programy szkoleniowe i warsztaty, wykłada propagując wiedzę na temat znaczenia pracy z ciałem i układem nerwowym w terapii doświadczeń kryzysowych dzieci i dorosłych. Stale rozwija się, pracując w międzynarodowych zespołach szkolących z zakresu terapii traumy pod kierunkiem Doris Rothbauer, Ursuli Funke-Kaiser czy Anne Janzen. Na co dzień relaksuje się pisząc opowieści, ćwicząc jogę, chodząc na spacery z psami i ucząc się grać na pianinie.
www.myally.pl


AUTOR

Monika Szubrycht


z wykształcenia polonistka, dziennikarka i neurologopedka. Autorka cyklu reportaży i wywiadów “Autyzm. Bliski daleki świat”, które doczekały się formy książkowej, wywiadu rzeki z dr Moniką Wasilewską „Jak być szczęśliwym dorosłym bez szczęśliwego dzieciństwa” oraz książki „Szczęśliwe i silne dziecko. Jak uchronić dzieci przed kryzysami psychicznymi”.


AUTOR

Julia Rozworowska-Wolańska


Żona i mama, manager projektu i współautorka „Mój tata mieszka w innym świecie”, autorka licznych artykułów, współredagująca m.in. „Kreatywne pisanie. 12 debiutów”. Prezes Fundacji Piękny Dzień Mamy. Absolwentka studiów MBA, politologii o specjalizacji dziennikarskiej, studium trenera biznesu, w trakcie jednolitych studiów z psychologii. Przede wszystkim jednak, oficer Wojska Polskiego.


AUTOR

Paula Rettinger-Wietoszko


pomysłodawczyni i koordynatorka tej książki. Pomaganie po prostu daje jej radość, dlatego wraz z przyjaciółkami Durgą i Magdą współtworzy Fundację Zostaw Swój Ślad i reporterski Festiwal Wrażliwy. To jej pasja.
Koordynuje też zainicjowaną przez pracowników Ardigen społeczność Code Against Cancer – wspierającą tworzenie najnowocześniejszych terapii przeciwnowotworowych opartych o naukę i sztuczną inteligencję. Z dumą nosi „koronę” Businesswoman Roku 2019 w kategorii „Działalność społeczna” i berło „Ludzie, którzy zmieniają biznes 2019/2020” Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz order Civitas e Mari dla tych, którzy spełniają marzenia. Zawodowo jest graficzką, projektantką, trenerką biznesu. Tworzy strategie komunikacji firm, wspiera ekonomię wartości i kreatywny odpowiedzialny marketing.
Mama dwójki nastolatków oraz opiekunka gromady psów i kotów. Las, w którym mieszka w zgodzie z Naturą uczy ją podziwu, szacunku i radości z prostych rzeczy. Szczęśliwy, spełniony człowiek.

www.paula.pl I www.wrazliwy.pl I www.zostawswojslad.pl I www.codeagainstcancer.com


AUTOR

Łukasz Pilip


reporter, dziennikarz. Pisze dla „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów”, magazynów „Gazety Wyborczej” i “ Newsweek Psychologia”. Autor książki „Podwórko bez trzepaka. Reportaże z dzieciństwa” i „Porwany”. Absolwent Polskiej Szkoły Reportażu. Laureat pierwszej nagrody za reportaż prasowy oraz nagrody Twórcy Szczególnie Wrażliwego na Festiwalu Wrażliwym.


Współpraca merytoryczna

Tomek Larek


Artysta, ilustrator, pasjonat i kolekcjoner komiksu oraz szeroko pojętego urban artu. Absolwent wydziału scenografii warszawskiej ASP, współpracownik wydawnictw (m.in. Znak, Świat Książki, Biblioteka Dźwięku) i agencji reklamowych. Twórca grafik do gier komputerowych. Od kilku lat pracuje głównie dla wydawnictw zajmujących się grami planszowymi i książkami. Współpracuje z wydawnictwami z wielu stron świata, Pytany o to, co chce robić jak dorośnie, od najmłodszych lat bez wahania odpowiadał, że rysować. Pierwszy raz pracował jako ilustrator w wieku 4 lat – za matchbox’a sprzedał bratu stworzony przez siebie statek kosmiczny wraz z załogą.


Współpraca merytoryczna

Marzena Dembicka


Zaprasza na spotkania z wewnętrznymi potrzebami i towarzyszy w ich nazywaniu. Lubi zadawać pytania. Wielokrotnie odwiedzane Namibię i Dolomity wykorzystuje w opowiadaniu o akceptacji różnorodności i priorytetach w życiu. Współorganizuje #pracującespotkania, #bizneszpasją, #afrykańskiespotkania z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest współtwórczynią książki „Przeszczep szpiku i nowe życie” rozdawanej bezpłatnie pacjentom, autorką reportażu o podróży po Namibii „3 tysiące to za mało” w książce „12 debiutów” i współautorką haiku wydanych w tomiku „Świetliki nocą”.

www.marzenadembicka.pl


Współpraca merytoryczna

Kamila Bubrowiecka


psycholog, psychoonkolog, psychoterapeuta w trakcie specjalizacji z psychoterapii dzieci i młodzieży. Zawodowo przez wiele lat związana z opieką paliatywną. Pracowała z dorosłymi, dziećmi i całymi rodzinami w obliczu choroby, śmierci oraz żałoby – w hospicjach dla dzieci i dorosłych oraz w Hospicjum Perinatalnym. Obecnie zaangażowana w pracę w obszarze psychiatrii dzieci i młodzieży. Zawodowo i prywatnie nieustępliwie szuka znaczeń i nadziei tam, gdzie trudno je dostrzec na pierwszy rzut oka.


Współpraca merytoryczna

Dr n. hum. Dominika Wiśniewska


psycholożka i wykładowczyni akademicka w Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, adiunkt w Instytucie Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej.


Współpraca merytoryczna

dr hab. n. med. Marzena Samardakiewicz


specjalistka psycholożka kliniczna, profesorka nadzwyczajna w Klinice Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej UM w Lublinie, kierowniczka Zakładu Psychologii Katedry Psychospołecznych Aspektów Medycyny UM w Lublinie, konsultantka PTP w zakresie psychologii klinicznej dziecka chorego somatycznie, przewodnicząca Polskiej Pediatrycznej Grupy Psychoonkologów Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, Prezeska Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego. Współautorka m.in. książek „Dziecko z chorobą nowotworową” i „Przejść przez chorobę nowotworową dziecka”.


Projekt graficzny i skład książki

Edyta Hopciaś


Graficzka komputerowa, projektantka, specjalistka składu drukarskiego. Znakomita asystentka i specjalistka marketingu.


REDAKCJA

Agata Grylewicz-Dula



Redakcja

Rafał Wietoszko


Dziennikarz, Nauczyciel Akademicki Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.